Euroleague

Διαιτητές: Γιαβόρ (Σλοβενία), Πατ έρνικο (Ιταλία), Λάτισεφς (Λετονία)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Γκριν 10 (2), Μπιρτς 11, Γιανγκ 6, Παπαπέτρου 13 (3), Σπανούλης 12, Ουότερς 3 (1), Αγραβάνης, Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 7, Παπανικολάου 6 (1), Μάντζαρης, Λοτζέσκι 7.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 10 (1), Νίκολς, Ρίβερς 23 (3), Τζέιμς 24 (1), Φώτσης, Παππάς, Φελντέιν 5 (1), Τζεντίλε, Μπουρούσης 3 (1), Καλάθης 4.

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής επί του Παναθηναϊκού με 77-69 στο ΣΕΦ, στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στον Β΄ γύρο της Euroleague.

Με την 6η συνεχόμενη νίκη επί του «αιωνίου» αντιπάλου του σε όλες τις διοργανώσεις, ο Ολυμπιακός έφτασε τις 11 σε 16 αγωνιστικές στην Euroleague, ενώ οι «πράσινοι» υποχώρησαν σε 9-7 και πλέον τα πράγματα για την πρόκριση δυσκολεύουν ακόμη περισσότερο.

Στην έλλειψη οργάνωσης στο παιχνίδι του Παναθηναϊκού στάθηκε ο Τσάβι Πασκουάλ, μετά το τέλος του αγώνα με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ.

Ο Καταλανός τεχνικός τόνισε, παράλληλα, πως η ομάδα του έχασε τον έλεγχο στο τελευταίο τρίλεπτο.

"Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό για τη νίκη. Χάσαμε από την αρχή πολλές ευκαιρίες να σκοράρουμε κάτω από το καλάθι και δεν είχαμε καλή οργάνωση. Στο δεύτερο δεκάλεπτο βελτιωθήκαμε στην άμυνα και την επίθεση και γι’ αυτό το σκορ του ημιχρόνου ήταν τόσο κοντά. Χάσαμε την ευκαιρία να νικήσουμε στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν χάσαμε κάποια εύκολα καλάθια και κάναμε λάθη, ενώ ο Ολυμπιακός πέτυχε δύο τρίποντα στον αιφνιδιασμό. Στην τέταρτη περίοδο όταν πλησιάσαμε στους τρεις είχαμε την ευκαιρία μας, αλλά στο τελευταίο τρίλεπτο χάσαμε τον έλεγχο και γνωρίσαμε την ήττα", δήλωσε ο Πασκουάλ.