Αρ. Πρωτ:1471 | Αθήνα 22/10/2012
Προς Τον Υφυπουργό Παιδείας κ. Θεόδωρο Παπαθεοδώρου Κοιν. 1. Συλλόγους Εκπαιδευτικών Π.Ε. 2. Μ.Μ.Ε. |
Θέμα: Αίτημα για συνάντηση
Κύριε Υφυπουργέ,
Το Ολοήμερο Νηπιαγωγείο αποτελεί ένα θεσμό που αγκαλιάστηκε με θέρμη από την εκπαιδευτική κοινότητα αλλά και την ελληνική κοινωνία καθώς ανταποκρίνεται τόσο στις εκπαιδευτικές όσο και στις κοινωνικές ανάγκες, εξασφαλίζοντας ίσες ευκαιρίες σε όλα τα παιδιά προσχολικής αγωγής.
Η εγκύκλιος του Υπουργείου Παιδείας (Φ.32/339/124196/Γ1-11.10.2012) που δίνει τη δυνατότητα για αποχώρηση των νηπίων των Ολοήμερων Νηπιαγωγείων όποτε το επιθυμεί ο κάθε γονέας, καταργεί τον εκπαιδευτικό του προορισμό και το μετατρέπει σε παιδοφυλακτήριο.
Το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε. ζητά άμεσα συνάντηση μαζί σας, για το συγκεκριμένο ζήτημα, προκειμένου να σας εκθέσει τους λόγους που η απόσυρση της εγκυκλίου αποτελεί επιβεβλημένη ενέργεια.
Όλες οι σημαντικές και έκτακτες ειδήσεις σήμερα
ΕΛΜΕΠΑ: Το κορυφαίο πρόγραμμα Ειδικής Αγωγής στην Ελλάδα για διπλή μοριοδότηση
Το 1ο στην Ελλάδα Πρόγραμμα επιμόρφωσης Τεχνητής Νοημοσύνης για εκπαιδευτικούς με Πιστοποιητικό
Παν.Πατρών: Μοριοδοτούμενο σεμινάριο ΕΙΔΙΚΗ ΑΓΩΓΗΣ με 65Є εγγραφή - έως 19/7
ΕΥΚΟΛΕΣ πιστοποιήσεις ΙΣΠΑΝΙΚΩΝ - ΙΤΑΛΙΚΩΝ για ΑΣΕΠ - Πάρτε τις ΑΜΕΣΑ
2ος Πανελλήνιος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΣΕΠ: Τα 2 μαθήματα εξέτασης και η ύλη