«Θέλω να δω τη θάλασσα για τελευταία φορά». Η επιθυμία ενός ηλικιωμένου συγκινεί την Ιταλία
Πρόκειται για μια ιστορία που έχει συγκινήσει την Ιταλία και η οποία παρουσιάσθηκε με μεγάλη έμφαση από το σύνολο των μέσων ενημέρωσης της χώρας.
Όπως μεταδίδει το ΑΠΕ-ΜΠΕ, ο ογδονταοκτάχρονος Φράνκο Τζανφρέντι παλεύει εδώ και αρκετά χρόνια κατά των συνεπειών της νόσου του Αλτσχάιμερ. Μετά το τέλος των διακοπών αποφάσισε να εγκαταλείψει την περιοχή όπου γεννήθηκε, στην Τοσκάνη της κεντρικής Ιταλίας, και να μεταφερθεί στο Βορρά, κοντά στο Τορίνο, όπου ζει η κόρη του.
Κατά την μεταφορά του, όμως, ασθενοφόρο, ο ηλικιωμένος εξέφρασε στους εθελοντές του Ερυθρού Σταυρού μια έντονη επιθυμία του: «θα ήθελα να δω την θάλασσα για τελευταία φορά», τους είπε.
Οι εθελοντές δεν είχαν καμία αμφιβολία. Αποφάσισαν να ικανοποιήσουν την επιθυμία του και έφτασαν με το ασθενοφόρο μέχρι την παραλία της Μαρίνα Ντι Καρράρα, πολύ κοντά στην θάλασσα, άνοιξαν τις πίσω πόρτες και επέτρεψαν στον Φράνκο, μαζί με την κόρη του, να ατενίσει τον ορίζοντα και τη γαλήνια θάλασσα που ήταν ακριβώς μπροστά του.
Η φωτογραφία που απαθανατίζει τον ιταλό ηλικιωμένο ενώ κοιτάζει στην θάλασσα, έχει γίνει «βάιραλ» στο διαδίκτυο και ο γιός του, Αντρέα, θέλησε να εκφράσει την ευγνωμοσύνη του πατέρα του. «Θέλω να ευχαριστήσω τους αγγέλους αυτούς, τους εθελοντές που επέτρεψαν στον πατέρα μου να δει την θάλασσα, ίσως για τελευταία φορά», έγραψε ο γιος του Φράνκο Τζανφρέντι.
Όλες οι σημαντικές και έκτακτες ειδήσεις σήμερα
ΕΛΜΕΠΑ: Το κορυφαίο πρόγραμμα Ειδικής Αγωγής στην Ελλάδα για διπλή μοριοδότηση
Το 1ο στην Ελλάδα Πρόγραμμα επιμόρφωσης Τεχνητής Νοημοσύνης για εκπαιδευτικούς με Πιστοποιητικό
Παν.Πατρών: Μοριοδοτούμενο σεμινάριο ΕΙΔΙΚΗ ΑΓΩΓΗΣ με 65Є εγγραφή - έως 14/8
ΕΥΚΟΛΕΣ πιστοποιήσεις ΙΣΠΑΝΙΚΩΝ - ΙΤΑΛΙΚΩΝ για ΑΣΕΠ - Πάρτε τις ΑΜΕΣΑ
2ος Πανελλήνιος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΣΕΠ: Τα 2 μαθήματα εξέτασης και η ύλη