Ολοκληρώθηκε η αντιφασιστική πορεία στην Βασ. Σοφίας η οποία είχε ως προορισμό τα γραφεία της Χρυσής Αυγής, ενώ λίγη ώρα αργότερα ολοκληρώθηκε και η συγκέντρωση που πραγματοποίησε η Χρυσή Αυγή στη Λ.Μεσογείων.
Στην αντιφασιστική πορεία συμμετείχαν οργανώσεις της εξωκοινοβουλευτικής αριστεράς και συλλογικότητες του αντιεξουσιαστικού χώρου.
Η πορεία ξεκίνησε από την Ρηγίλλης με κατεύθυνση τα γραφεία της Χρυσής Αυγής, ωστόσο δεν κατάφερε να φτάσει καθώς κλούβες των ΜΑΤ βρίσκονταν παρατεταγμένες στο ύψος της Λεωφόρου Μεσογείων.
Με κεντρικό σύνθημα «λευτεριά στον λαό, θάνατο στον φασισμό», οι διαδηλωτές υποστήριξαν ότι «οι ναζιστικές φιέστες μας υπενθυμίζουν την ανάγκη για συνεχή και οξυμένη αντιφασιστική επαγρύπνηση. Το χρωστάμε σε όσους υπέφεραν και αγωνίστηκαν ενάντια στους Ναζί. Στον καθένα και την καθεμία που θέλει να ζει ελεύθερα και ειρηνικά. Σε μια κοινωνία αλληλεγγύης, ισότητας, χωρίς πολέμους και εκμετάλλευση ανθρώπου από άνθρωπο».
«Μέσα από τις επιτυχημένες κινητοποιήσεις μας η χρυσαυγίτικη φιέστα στην πλατεία Ρηγίλλης ματαιώνεται και μεταφέρεται κακήν κακώς στα γραφεία τους στην οδό Μεσογείων, όπου και πραγματοποιεί μια θλιβερή και άμαζη φασιστοσύναξη», σημείωσαν οι διοργανωτές.
Όλες οι σημαντικές και έκτακτες ειδήσεις σήμερα
Πηγαίνετε διακοπές; Βγάλτε αυτές τις 5 συσκευές από την πρίζα
ΕΛΜΕΠΑ: Το κορυφαίο πρόγραμμα Ειδικής Αγωγής στην Ελλάδα για διπλή μοριοδότηση
Το 1ο στην Ελλάδα Πρόγραμμα επιμόρφωσης Τεχνητής Νοημοσύνης για εκπαιδευτικούς με Πιστοποιητικό
Παν.Πατρών: Μοριοδοτούμενο σεμινάριο ΕΙΔΙΚΗ ΑΓΩΓΗΣ με 65Є εγγραφή - έως 5/8
ΕΥΚΟΛΕΣ πιστοποιήσεις ΙΣΠΑΝΙΚΩΝ - ΙΤΑΛΙΚΩΝ για ΑΣΕΠ - Πάρτε τις ΑΜΕΣΑ
2ος Πανελλήνιος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΣΕΠ: Τα 2 μαθήματα εξέτασης και η ύλη