Δεν είναι υπερβολή να πει κανείς πως «Ο Βασιλιάς των Λιονταριών» είναι η απόλυτη παιδική ταινία. Εκατομμύρια παιδιά έχουν δει την ταινία και αμέτρητοι σημερινοί νέοι ηλικίας 25-30 ετών μπορούν να επιβεβαιώσουν πως ήταν η πρώτη ταινία που είδαν.
Η ταινία κυκλοφόρησε το 1994 και ήταν η παραγωγή που «απογείωσε» τις παραγωγές της Disney και λατρεύτηκε από γενιές παιδιών μέχρι και σήμερα.
Η εταιρία τα τελευταία χρόνια έχει ξεκινήσει ένα project και αρκετές κλασικές ταινίες κινουμένων σχεδίων επανακυκλοφορούν σε πιο «ρεαλιστικές» (live-action) εκδοχές. Η Σταχτοπούτα, το Βιβλίο της Ζούγκλας, η Πεντάμορφη και το Τέρας ήταν τα πρώτα βήματα αλλά η επανακυκλοφορία του Βασιλιά των Λιονταριών έχει προκαλέσει παγκόσμιο πάταγο ήδη... Η συνέχεια στις αίθουσες, τον Ιούλιο του 2019.
Όλες οι σημαντικές και έκτακτες ειδήσεις σήμερα
ΕΛΜΕΠΑ: Το κορυφαίο πρόγραμμα Ειδικής Αγωγής στην Ελλάδα για διπλή μοριοδότηση
Το 1ο στην Ελλάδα Πρόγραμμα επιμόρφωσης Τεχνητής Νοημοσύνης για εκπαιδευτικούς με Πιστοποιητικό
Παν.Πατρών: Μοριοδοτούμενο σεμινάριο ΕΙΔΙΚΗ ΑΓΩΓΗΣ με 65Є εγγραφή - έως 14/8
ΕΥΚΟΛΕΣ πιστοποιήσεις ΙΣΠΑΝΙΚΩΝ - ΙΤΑΛΙΚΩΝ για ΑΣΕΠ - Πάρτε τις ΑΜΕΣΑ
2ος Πανελλήνιος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΣΕΠ: Τα 2 μαθήματα εξέτασης και η ύλη