Είμαι βαθύτατα ταραγμένος και πολύ απογοητευμένος από το γεγονός πως έχοντας οργανική σε διθέσιο Νηπιαγωγείο δεν θα τύχω των ευεργετημάτων της δημοκρατίας!
Τώρα κατάλαβα που αποσκοπούσε η περσινή απόφαση της προηγούμενης κυβέρνησης (αυτή που έπεσε εξ αιτίας των μνημονίων) να αυξήσει την οργανικότητα των νηπιαγωγείων: Να μπορεί να την αξιοποιεί η νέα κυβέρνηση (αυτή που ανέβηκε εξ αιτίας των μνημονίων)για να εφαρμόσει τις εκλογές προϊσταμένων από τετραθέσια και άνω…
Όλα θα μπορούσα να τα ανεχτώ, Τη μείωση του μισθού μου την συντήρηση της μείωσης των μισθών και νέες περικοπές αν είναι η χώρα να πετύχει αριστεροεθνοσωτήρια αναδιάρθρωση του χρέους.
Θα μπορούσα να αντέξω να ζω χωρίς γιατρούς, να πληρώνω τα φάρμακα και με αυξημένο ΦΠΑ, ακόμη αν χρειαστεί και ένα ΕΝΦΙΑ βαρβάτο αλλά… τη μη συμμετοχή στον δημοκρατικό οργασμό της εκλογής του διευθυντή έστω προϊσταμένης, αυτό δεν θα το αντέξω!
Ξέρετε τι είναι να μην μπορείς να εκλέξεις αυτόν που –νομιμότατα- μετά θα σε αξιολογήσει; Έστω θα αποτιμήσει το έργο των πιο ικανών και θα βραβεύσει τους άξιους. Εξ άλλου αυτό είναι το σωστό. Όχι να τιμωρούνται οι ανάξιοι γενικώς αλλά να τιμωρούνται με μη βράβευση! Και να γίνεται αυτό με ποσοστιαία εκλεγμένους αξιολογητές συγνώμη… αποτιμητές! Η πεμπτουσία της δημοκρατίας.
Βέβαια αντιλαμβάνομαι πως δεν μπορεί να οργανωθεί σωστή προεκλογική παρουσία και εκστρατεία υποψηφίων σε τόσο μικρή μονάδα. Αυτή είναι εξ άλλου και η μεγάλη μου καντεμιά. Θα μπορούσε να δοθεί όμως –κατά εξαίρεση- η δυνατότητα στους /στις υποψήφιες να δηλώνουν άνω των τριών νηπιαγωγείων. Και να συμμετείχαμε και εμείς σε αυτό το –πάντα δημιουργικό- ξεκατίνιασμα που απ` ότι ακούμε λαμβάνει χώρα μεταξύ συναδέλφων στα δημοτικά .Εκεί που υποτίθεται ότι επειδή είναι λιγότερο γυναίκες συνάδελφοι, οι υποψήφιοι τάχα μου θα… κρατούσαν χαρακτήρα (προσωπικά πιστεύω πως το πιο άγριο κουτσομπολιό γίνεται στα «ανδρικά» καφενεία αλλά δεν είναι ώρα για κοινωνιολογικές αναλύσεις).
Θα πρότεινα να μην δοθεί καθόλου βάση στις ξύλινες απόψεις και στον αρνητισμό αυτών που προτείνουν να απέχουν οι εκπαιδευτικοί από το πανηγύρι της δημοκρατίας (όχι τα πανηγύρια της δημοκρατίας, προσέξτε τη διαφορά!). Ούτε στις αναλύσεις τους ότι επειδή ακριβώς δεν υπάρχουν –ακόμα- δερβέναγες στα νηπιαγωγεία, επειδή είναι μικρές μονάδες που αν κάτι χαλάσει στις σχέσεις ζει κανείς μετά μια κόλαση, ότι ακριβώς σε αυτούς τους λόγους οφείλεται σε μεγάλο βαθμό και η σθεναρή αντίσταση των προϊσταμένων των νηπιαγωγείων, στο σύλλογο μας και πανελλαδικά και η άρνηση τους να αυτοαξιολογηθούν ως προϊστάμενες. Γεγονός που προκάλεσε μεγάλη έκπληξη όπως το αλήστου μνήμης 1994 που πάλι το-κατά βάση-γυναικείο κομμάτι του υποκλάδου των νηπιαγωγών μπλόκαρε το πέρασμα στις νομαρχίες των νηπιαγωγείων. Δεν παύουν ορισμένα πράγματα πάντοτε να μας εκπλήσσουν…
Αλλά και τους ενδοιασμούς μου να είχα για το …δημοκρατικό πείραμα η προβληματισμένη και αμήχανη (και όχι προβληματική!) στάση του συνόλου σχεδόν της αριστεράς με πείθει πια πως εδώ συμβαίνει κάτι το εξαιρετικό. Δηλαδή τι θέλουμε μια… μηχανική αριστερά; Που δεν θα θέλγεται από το προαιώνιο αίτημα της όλα να τα αποφασίζουν οι σύλλογοι διδασκόντων; Ένα μεγάλο κομμάτι της ζητά διεύρυνση της δημοκρατίας, ολική εκλογή των διευθυντών στους συλλόγους διδασκόντων. Κάπως έτσι θα πέσει φαντάζομαι-step by step- και το κάστρο του καπιταλισμού. Βρε εδώ τρίζουν ακόμη και οι βεβαιότητες των αναρχικών (τουλάχιστον αυτών που ψήφισαν Σύριζα)! Και αυτοί μαζί στον οργασμό!
Βρίσκω εξαιρετικά υπεύθυνη εξ άλλου και τη στάση του πιο ορθόδοξου κομματιού της αριστεράς. Αυτού ντε που δεν καταλαμβάνει θέσεις διευθυντών γιατί είναι ζήτημα αρχής κλπ.
Η σιγή ιχθύος είναι προνόμιο των πιο σοφών(ενδεχομένως τα ψάρια είναι τα πιο σοφά πλάσματα) και η υπευθυνότητα στη συγκεκριμένη περίπτωση ξεχειλίζει από τα μπατζάκια. Ποιος μίλησε για αποχή; Μόνο ανεύθυνοι αριστεριστές κάνουν τέτοια πράγματα και τα βάζουν με τους θεσμούς!
Η βεβαιότητα για τη μεγάλη ευκαιρία που χάνω μεγαλώνει και από τη αρχική αντίδραση των παλιών διευθυντών της παλιάς κατάστασης και των μεταλλαγμένων πρώην Πασοκοδακιτών. Στην αρχή αντιδράσανε .Γιατί έχαναν τα πρωτεία. Τώρα θα δείτε τι θα πάθετε. Θα εκλεγείτε από τη βάση και θα υποστείτε αναμόρφωση. Στην δημοκρατία εξ άλλου δεν υπάρχουν αδιέξοδα, χωράνε όλοι.
Με πιάνει μια μελαγχολία. Δεν θα γνωρίσω τη δημοκρατία στο νηπιαγωγείο μου. Μεγάλο πλήγμα…
Δημήτρης Μάνος, νηπιαγωγός, υποψήφιος των Αγωνιστικών Κινήσεων Εκπαιδευτικών στο σύλλογο πρωτοβάθμιας Προμηθέας στη Θεσσαλονίκη.
Όλες οι σημαντικές και έκτακτες ειδήσεις σήμερα
ΕΛΜΕΠΑ: Το κορυφαίο πρόγραμμα Ειδικής Αγωγής στην Ελλάδα για διπλή μοριοδότηση
Το 1ο στην Ελλάδα Πρόγραμμα επιμόρφωσης Τεχνητής Νοημοσύνης για εκπαιδευτικούς με Πιστοποιητικό
Παν.Πατρών: Μοριοδοτούμενο σεμινάριο ΕΙΔΙΚΗ ΑΓΩΓΗΣ με 65Є εγγραφή - έως 31/7
ΕΥΚΟΛΕΣ πιστοποιήσεις ΙΣΠΑΝΙΚΩΝ - ΙΤΑΛΙΚΩΝ για ΑΣΕΠ - Πάρτε τις ΑΜΕΣΑ
2ος Πανελλήνιος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΣΕΠ: Τα 2 μαθήματα εξέτασης και η ύλη