Στην κορυφή της Ευρώπης ο Απόστολος Χρήστου: Πήρε το χρυσό στον τελικό των 50 μ. ύπτιο
Ο Απόστολος Χρήστου έκανε μία φοβερή κούρσα κάνοντας χρόνο 24.36 και σημειώνοντας νέο πανελλήνιο ρεκόρ στα 50 μ. ύπτιο

Με μια φοβερή εμφάνιση στον τελικό των 50 μ. ύπτιο, ο Έλληνας κολυμβητής Απόστολος Χρήστου κατέκτησε την Δευτέρα 15/8 το χρυσό μετάλλιο στο τερματίζοντας 1ος στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Υγρού Στίβου που διεξάγεται αυτές τις μέρες στη Ρώμη.

Ειδικότερα, ο Απόστολος Χρήστου κολύμπησε μία φοβερή κούρσα, κάνοντας χρόνο 24.36 και σημειώνοντας νέο πανελλήνιο ρεκόρ στα 50 μ. ύπτιο, κάτι που ήταν αρκετό για να τερματίσει στην πρώτη θέση και να κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο.

Να τονίσουμε ότι ο Έλληνας πρωταθλητής της κολύμβησης τερμάτισε πρώτος μπροστά από τον Ιταλό, Τόμας Τσεκόν που σημείωσε χρόνο 24.40 και ήλθε δεύτερος, ενώ τρίτος έμεινε ο Γερμανός Όλε Μπράουνσβαϊγκ, με 24.68.