Thumbnail
Στον τελικό οι ερυθρόλευκοι

Η ομάδα του Πειραιά έκανε όλη την Ελλάδα περήφανη. Άλλη μια χρυσή σελίδα για τον ελληνικό αθλητισμό και το ελληνικό μπάσκετ. Ο Ολυμπιακός δίνοντας μεγάλη μάχη  στο Palacio de Deportes κόντρα στην Ρώσικη ΤΣΣΚΑ των πολλών εκατομμυρίων, κατάφερε να νικήσει και να περάσει σε ακόμα άλλον έναν τελικό της Ευρωλίγκας. Στο τέλος απέναντι στους "κλασάτους" και nbaers παίκτες της Ρώσικης ομάδας μίλησε η ψυχή των παικτών του Ολυμπιακού.

Το ημίχρονο έληξε με τους Ερυθρόλευκους να βρίσκονται πίσω με 1 πόντο διαφορα 36-35.

Η ομάδα του Σφαιρόπουλου έκανε ένα πολύ καλό ημίχρονο. Στο 2ο δεκάλεπτο ήλεγξε τις κατοχές και κατάφερε να σκοράρει περισσότερους πόντους μέσα από τη ρακέτα.Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός από το -9 μέσα σε λίγα λεπτά βρέθηκε μπροστα στο σκορ (63-64) με το τρίποντο του Σπανούλη, ενώ με ένα δίποντο και ένα τρίποντο στο τέλος έδωσε την πολυπόθητη νίκη!

Ο Ολυμπιακός θα μάθει τον αντίπαλο του στον τελικό όταν τελειώσει ο σημερινός αγώνας ανάμεσα στην Ρεάλ Μαδρίτης και την Φενερμπατσέ του Ομπράντοβιτς. Εκεί θα διεκδικήσει το τέταρτό του τρόπαιο στη Μαδρίτη!