Η Μερόπη Τζούφη ευχήθηκε «καλή επιτυχία» στους υποψηφίους των Πανελλαδικών εξετάσεων, οι οποίοι κάνουν την αρχή σήμερα με το μάθημα της Νεοελληνικής Γλώσσας και Λογοτεχνίας Γενικής Παιδείας.
«Οι Πανελλήνιες εξετάσεις ξεκινούν μέσα σε ένα δύσκολο και πρωτόγνωρο περιβάλλον. Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ’ Λυκείου δοκιμάστηκαν και ανταπεξήλθαν σε μια ιδιαίτερα απαιτητική σχολική χρονιά, κόντρα σε συνεχείς αλλαγές του υπουργείου Παιδείας, δυσκολίες και εμπόδια. Πανδημία, τηλεκπαίδευση, αλλαγή ύλης, Ελάχιστη Βάση Εισαγωγής, δυσκολεύουν την προσπάθεια των παιδιών να πραγματοποιήσουν τα όνειρά τους» λέει στο μήνυμά της η βουλευτής ΣΥΡΙΖΑ.
«Κι όμως, αυτά τα παιδιά κρατούν το κεφάλι ψηλά, αγωνίζονται στο σχολείο και στην κοινωνία, δείχνοντας σε όλους μας το δρόμο για ένα μέλλον με δικαιοσύνη και αξιοπρέπεια. Αυτή η νεολαία που λοιδορήθηκε και έγινε στόχος άδικων επιθέσεων ως ανεύθυνη και επικίνδυνη, δίνει σήμερα την μεγάλη μάχη των Πανελλήνιων εξετάσεων. Στεκόμαστε δίπλα της. Γονείς, εκπαιδευτικοί, φίλοι, θα είμαστε πάντα αρωγοί στο πλευρό των παιδιών» προσθέτει.
«Εύχομαι καλή δύναμη και καλή επιτυχία στα παιδιά που με τη νιότη, τις γνώσεις, την επιμονή και το κουράγιο τους θα αλλάξουν τον κόσμο μας!» καταλήγει στο μήνυμά
Ειδήσεις, θέματα και λύσεις για Πανελλήνιες 2024 - Βάσεις εισαγωγής
Μηχανογραφικό 2024: Αφιέρωμα στα τμήματα Πληροφορικής των δημόσιων ΑΕΙ
Σχολές έως 15.000 μόρια με επαγγελματικές ευκαιρίες
Μηχανογραφικό: Διαφοροποιήσεις στις επιλογές των υποψηφίων και επιλογές που εκπλήσσουν