Οι Σύλλογοί μας στηρίζουν τα αιτήματα του Επαρχιακού Συλλόγου Γονέων Κηδεμόνων και Φίλων Α.Μ.Ε.Α Λήμνου «ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ» για :
- Δημιουργία Κ.Ε.Π.Α. στον Νησί της Λήμνου με ευθύνη του Υπουργείου Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Κοινωνικής Αλληλεγγύης, ώστε να ελαχιστοποιηθεί η ταλαιπωρία των ασθενών.
- Θεσμοθέτηση και ίδρυση ενός Ιατροπαιδαγωγικού Κέντρου στο νησί της Λήμνου, το οποίο θα αποτελείται από Παιδοψυχίατρο, Ειδικό Παιδαγωγό, Κοινωνικό Λειτουργό, καθώς και από όλες τις άλλες απαραίτητες ειδικότητες, θα ασχολείται συστηματικά με την ψυχική υγεία των παιδιών και των εφήβων, που έχουν άμεση ανάγκη υποστήριξης, καθώς και των οικογενειών τους και θα ασκεί προληπτική αγωγή ψυχικής υγείας για όλα τα παιδιά .
Θεωρούμε ότι είναι υποχρέωση της κυβέρνησης στα πλαίσια της αποκλειστικά κρατικής Πρόνοιας, η δημιουργία αυτών των δομών που θα βελτιώσουν τη στήριξη των Α.Μ.Ε.Α όλων των ηλικιών στο νησί.
Όλες οι σημαντικές και έκτακτες ειδήσεις σήμερα
ΕΛΜΕΠΑ: Το κορυφαίο πρόγραμμα Ειδικής Αγωγής στην Ελλάδα για διπλή μοριοδότηση
Το 1ο στην Ελλάδα Πρόγραμμα επιμόρφωσης Τεχνητής Νοημοσύνης για εκπαιδευτικούς με Πιστοποιητικό
Παν.Πατρών: Μοριοδοτούμενο σεμινάριο ΕΙΔΙΚΗ ΑΓΩΓΗΣ με 65Є εγγραφή - έως 19/7
ΕΥΚΟΛΕΣ πιστοποιήσεις ΙΣΠΑΝΙΚΩΝ - ΙΤΑΛΙΚΩΝ για ΑΣΕΠ - Πάρτε τις ΑΜΕΣΑ
2ος Πανελλήνιος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΣΕΠ: Τα 2 μαθήματα εξέτασης και η ύλη